Choroba rozwija się poprzez kontakt bezpośredni na drodze wziewnej (inhalacja) lub przez spożycie zanieczyszczonej wody. W momencie, gdy bakteria dostanie się do układu oddechowego, wywołuje zmiany zapalne pod postacią zapalenia płuc, umiejscawiając się w końcu w obrębie komórek zapalnych, zwłaszcza w makrofagach. Początkowo jednak Legionella pneumophila wchodzi w interakcję z makrofagami i monocytami, poprzez wiązanie się z ich powierzchnią. Następnie zostaje otoczona fagosomem, hamując równocześnie łączenie się z fagolizoso- mem. W tych organellach bakteria namnaża się, tak że całe komórki zostają nimi wypełnione, ale również częściowo ulega lizie i ginie. Po 2 dniach hodowli in vitro Legionella rośnie 1-0-0-1-0-0-0 razy szybciej (3,12).
Istnieje ponad 40 gatunków Legionelli
Najczęściej czytane:
Ostatnio czytane:
Wiata samochodowa
Wiata samochodowa to nie tylko dodatkowa przestrzeń do przechowywania pojazdu, ale także sposób ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Inwestycja, która opłaca się w długim terminie.
Remonty – mieszkania, nieruchomości
Remonty nieruchomości są niezbędne dla zachowania ich wartości i wygody mieszkańców. Dzięki nim możemy cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym wnętrzem, dlatego warto inwestować w poprawę naszych mieszkań.