Piękne, zadbane, estetyczne nogi, to marzenie każdej kobiety. Dlatego też, gdy tylko na naszych kończynach dolnych pojawiają się defekty w postaci żylaków czy pajączków, to szybko tracimy dobry humor i zamiast krótkich szortów, spódniczek nosimy długie spodnie. Na szczęście, współczesna medycyna wciąż ewoluuje i już dzisiaj możemy szybko i bezpiecznie wytoczyć walkę pajączkom, żylakom czy jakimkolwiek innym defektom kosmetycznym. Choć, w tym momencie należy zaznaczyć, że ww. schorzenia, to nie tylko poważny defekt kosmetyczny, ale również i problem zdrowotny. Dlatego nie wolno go bagatelizować.

Kiedy tylko zauważycie, że na waszych udach, pod kolanami czy też wokół kostek tworzy się sieć poszerzonych drobnych naczynek, które mają barwę fioletową bądź czerwoną to w trybie natychmiastowym zgłoście się do flebologa, a więc specjalisty specjalizującego się ww. problemie. To on na podstawie licznych badań- USG Dopplera ustali zakres schorzenia i wybierze dla was odpowiedni rodzaj terapii. Z jakich rodzajów terapii można skorzystać?

W przypadku niewielkich zmian doskonały rozwiązaniem jest terapia światłem i ciepłem.
Energia świetlna emitowana przez laser podgrzewa chore naczynia i sprawia, że ulegają one zamknięciu. Czas takiego zabiegu to zaledwie pół godziny. W przypadku dużych zielonkowatych lub fioletowych pajączków stosuje się skleroterapię – zabieg, który polega na wstrzyknięciu do nóg za pomocą cieniutkich igiełek specjalnego leczniczego preparatu. Dany preparat działa niczym klej, rozszerzone naczynka się sklejają i są w trybie natychmiastowym wchłaniane przez organizm. W tym przypadku niezwykle ważna jest profilaktyka pozabiegowa. Osoba, która poddała się skleroterapii musi przez okres minimum dwóch tygodni nosić specjalną opaskę uciskową. A co w przypadku większych zmian. W tym przypadku skorzystać można z leczenia operacyjnego, ale nie jest to konieczne. Istnieją i inne metody, dzięki którym można w szybki i bezpieczny sposób zmniejszyć, bądź całkowicie zniwelować dany defekt kosmetyczny.

Do najpopularniejszych metod w leczeniu dużych zmian należą echoskleroterapia i leczenie endowaskularne. Oby dwie metody składają się z dwóch etapów. W pierwszym etapie lekarz dokonuje niewielkich nakłuć żyły, aby następnie wprowadzić do nich specjalny środek. O ile w przypadku pierwszej metody jest to pianka lecznicza, o tyle w drugim jest to specjalny laser, który emituje odpowiednie fale i sprawia, że naczynia się zrastają, a nogi powoli odzyskują swój piękny wygląd.