Lekarze od wielu lat próbują dociec, jak to jest możliwe, że osoby, które doświadczyły poważnych zaburzeń w mózgu nagle zaczynają przejawiać niezwykły talent artystyczny, który nieznany był przed chorobą. Z roku na rok kroniki medyczne odnotowują niezliczoną ilość przypadków, kiedy to osoba po udarze nagle zaczyna grać na jakimś instrumencie, oddaje się malarstwu, etc.

Tym razem do owej listy dołączyła sędziwa Amerykanka, która zaskoczyła swym talentem malarskim swoich najbliższych. Jej obraz naprawdę ma w sobie coś magicznego, nadzwyczajnego, co wprawia w zachwyt całą społeczność.

90- letnia Amerykanka rok temu przeszła rozległy udar mózgu, który dotknął oby dwie półkule mózgowe. Po długotrwałej rekonwalescencji lekarze jednoznacznie orzekli, że kobieta cierpi na tzw. afazję Wernickiego, tj. chorobę, która związana jest z całkowitym nieodwracalnym uszkodzeniem mózgu.Dana osoba mówi płynnie, ale jej wypowiedzi pozbawione są treści i sensu. Danej chorobie towarzyszy jeszcze zaburzenie rozumienia, a więc dana osoba nie rozumie, co się do niej mówi, a dodatkowo sama nie zdaje sobie sprawy, że jej słowa są niezrozumiałe dla otoczenia.

Wnuki sędziwej Amerykanki, którzy odkryli obraz babci mówią, że do tej pory kobieta nie przejawiała żadnych talentów artystycznych, a tutaj taka niespodzianka. Oto podczas jednego popołudnia odkryli oni obraz namalowany przez babcię. Obraz przedstawia jesienny krajobraz, który zachwyca swoją realnością i paletą barw. Widzimy na nim drzewa w ciepłych barwach, które powoli zaczynają tracić liście.

Wnuki 90- letniej Amerykanki postanowili podzielić się twórczością, kreatywnością swojej babci i sfotografowali dane płótno. Realność, maniera kolorystyczna, kreatywność, to cechy, które wysuwają się na pierwszy plan. Oto kolejny dowód na niezwykłe działanie ludzkiego mózgu.