Każdy z nas w życiu miał jakieś zwierzątko. Jedni hodowali rybki, inni posiadali psy, koty, a jeszcze inni pająki czy chomiki. Trudno się dziwić, w końcu zwierzątka uczą nas wielu pożytecznych rzeczy, a także sprawiają nam wiele przyjemności. Jednak, jak wynika z licznych badań, nasi pupile doskonale sprawdzają się nie tylko w roli przyjaciół, ale również i terapeutów. To, dzięki nim możemy przezwyciężyć wiele trudności dnia codziennego, złagodzić objawy, a nawet całkowicie wyleczyć wiele schorzeń. Choć niektórym zapewne trudno w to uwierzyć, tak naprawdę jest. Nie wierzycie? Mamy dla was kilka przykładów, dzięki którym szybko uwierzycie w terapeutyczną moc zwierząt.

Zacznijmy od psów, czyli czworonogich pupilów, którzy cieszą się największym zainteresowaniem i popularnością. Ich dobroczynny wpływ na stan naszego zdrowia zaobserwować można na każdym kroku. Najbardziej znany jest oczywiście wpływ na sprawność fizyczną i samopoczucie. To właśnie codzienne spacery, zabawy z czworonogiem sprawiają, że nie tylko świetnie się czujemy, ale również i rzadziej chorujemy. Te czworonogie pupile zmuszając nas do aktywności fizycznej sprawiają, że w naszym organizmie znacznie zmniejsza się poziom złego cholesterolu i obniża ciśnienie krwi. Ale to nie wszystko. Badania naukowe i codzienne obserwacje dowiodły, że te czworonogie pupile potrafią w miarę szybko ostrzec swoich właścicieli chorych na cukrzycę o niebezpiecznie niskim poziomie cukru we krwi. Jak to możliwe? Psy posiadają doskonały węch, tak, więc jakakolwiek zmiana zapachu ciała ich właścicieli jest dla nich sygnałem ostrzegawczym.

Tajemnica dobroczynnego wpływu kotów na nasze zdrowie tkwi w ich mruczeniu. Liczne badania, eksperymenty wykazały, że koty mrucząc wytwarzają wibracje o częstotliwości 25 – 125 Hz, a więc częstotliwości, która wpływa na nasze zdrowie niczym amulet uzdrawiający. Kocie wibracje pomagają m.in. zwalczać objawy osteoporozy. Koty działają niczym termofor. Ich temperatura ciała jest nieco wyższa, aniżeli człowieka i wynosi 38-39 stopni Celsjusza, dlatego też, jeżeli doskwiera nam silny ból brzucha, to pozwólmy swojemu futrzakowi się na nim położyć. Kot wygrzeje dane miejsce, rozluźni mięśnie i sprawi, że ból odejdzie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. O dobroczynnym wpływie kotów na stan naszego zdrowia można pisać wiele. To one pomagają w walce z chorobami układu oddechowego, działają odprężająco i rozluźniająco.