Korzystając z powyższych porad, wykonasz kolejne (zasadnicze w tej metodzie) ćwiczenie. Jest wiele przykładów pozytywnych wyobrażeń. Ważne jest, by symbole te przekonywały przede wszystkim Ciebie.

Niektórzy pacjenci wyobrażają sobie, że komórki nowotworowe są jak płatki owsiane pożerane przez bardzo liczne i żarłoczne białe krwinki – rekiny, albo że guz nowotworowy przypomina kostkę lodu, która pod wpływem słońca – radioterapii – rozpuszcza się i w płynnej formie łatwo ulega wydaleniu z moczem.

Pewna pacjentka z Kliniki Onkologii w Poznaniu wyobrażała sobie komórki nowotworowe jako małe baloniki łatwo ulegające zniszczeniu przez zawiesinę drobniutkich igiełek symbolizujących chemioterapię. Jeżeli wyobrazisz sobie komórki raka w kolorze szarym, a lek np. w jaskrawopomarań- czowym, to łatwiej Ci będzie zobaczyć, jak lek wnika w chore komórki, powodując ich rozpad.

Częstym symbolem sil pomagających odzyskać zdrowie jest miotła wymiatająca wszelkie choroby i dolegliwości wprowadzająca w organizmie czystość i porządek – zdrowie. Jedna z pacjentek cierpiąca na przewlekłe zapalenie zatok, wyobrażała sobie usuwanie wydzieliny zapalnej z chorych zatok za pomocą pędzelka.